Η ώρα είναι:

News

17.6.10

Ιστορική νίκη για την Ελλάδα στο Μουντιάλ!

Την πρώτη νίκη της στην ιστορία της στη διοργάνωση του Παγκοσμίου Κυπέλλου πανηγύρισε η Ελλάδα στα γήπεδα της Νοτίου Αφρικής. Η Εθνική μας ομάδα αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, επικράτησε με 2-1 της Νιγηρίας στο στάδιο «Φρι Στέιτ» του Μπλουμφοντέιν και βρίσκεται πλέον σε… τροχιά πρόκρισης στον 2ο όμιλο για τη φάση των «16», για πρώτη φορά στην ιστορία της. Οι Αφρικανοί, που έπαιζαν με δέκα παίκτες από το 33ο λεπτό του παιχνιδιού λόγω της αποβολής του Καϊτά, προηγήθηκαν στο 16΄με γκολ του Ούτσε, ενώ ο Σαλπιγγίδης έφερε το παιχνίδι στα ίσια στο 44΄. Το νικητήριο γκολ του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος πέτυχε στο 71ο λεπτό ο Βασίλης Τοροσίδης.Η Νιγηρία προηγήθηκε 1-0, χάρη σε γκολ του Ούτσε στο 16o λεπτό της αναμέτρησης, αλλά ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης ισοφάρισε στο 44', πετυχαίνοντας το πρώτο γκολ για τα ελληνικά χρώματα στην ιστορία του Μουντιάλ.