Η ώρα είναι:

News

11.7.10

Τρίτη πρωτιά φέτος για Γουέμπερ.

Ο Αυστραλός Μαρκ Γουέμπερ ήταν ο νικητής στο Grand Prix Βρετανίας, το οποίο διεξήχθη στην πίστα του Σίλβερστοουν. Ο οδηγός της Red Bull είδε πρώτος την καρό σημαία στον 10ο αγώνα της χρονιάς και πανηγύρισε την τρίτη φετινή νίκη του.Ο Γουέμπερ εκμεταλλεύθηκε την κακή εκκίνηση του Γερμανού ομόσταβλού του (και poleman) Σεμπάστιαν Φέτελ και πήρε από την αρχή την πρωτοπορία στον αγώνα, φτάνοντας χωρίς πρόβλημα στον τερματισμό και την πρωτιά. Τη δεύτερη θέση πήρε ο Βρετανός Λιούις Χάμιλτον με ΜακΛάρεν, ενώ την πρώτη τριάδα συμπλήρωσε ο Γερμανός Νίκο Ρόζμπεργκ με Mercedes GP.Η εκτίναξη του Χάμιλτον στην αρχή του αγώνα αποτέλεσε ισχυρό κίνητρο για τον Γουέμπερ να ανεβάσει ρυθμούς και να αποκτήσει προβάδισμα ασφαλείας από τον πρωταθλητή του 2008, ακόμη κι όταν πέρασαν από τα πιτς. Μάλιστα, η κατάταξη δεν άλλαξε ούτε και στον 28ο γύρο, όταν η παρουσία θραυσμάτων έβγαλε στην πίστα το όχημα ασφαλείας.