Η ώρα είναι:

News

17.3.11

Πρόκριση εν μέσω επεισοδίων για ΑΕΚ.

Εν μέσω καπνογόνων και εισβολής οπαδών στον αγωνιστικό χώρο, στην Τούμπα παίχτηκε και μπάλα… Η ΑΕΚ νίκησε τον ΠΑΟΚ μέσα στην Τούμπα με 1-0, χάρη σε γκολ που πέτυχε στο 48ο λεπτό ο Τραϊανός Δέλλας. Το παιχνίδι απειλήθηκε με διακοπή δύο φορές, τη μία όταν ο Σάχα δέχθηκε καπνογόνο στην πλάτη του και τη δεύτερη όταν οπαδοί του ΠΑΟΚ εισέβαλαν στον αγωνιστικό χώρο δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα.Το παιχνίδι της Τούμπας δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, αφού οι δύο ομάδες προσπάθησαν περισσότερο να διαφυλάξουν τα νώτα τους παρά να κυκλοφορήσουν τη μπάλα. Ως αποτέλεσμα αυτού, στο πρώτο 45λεπτο η κάθε ομάδα έχει από μία μόνο στιγμή να θυμάται.Στο 37ο λεπτό ο Βλάνταν Ίβιτς δέχθηκε ιδανική μπαλιά από τον Γκαρσία, έφυγε πίσω από την άμυνα της ΑΕΚ, αλλά το πλασέ του ήταν κάκιστο και έφυγε έξω από την εστία του Σάχα. Τρία λεπτά μετά ήταν η σειρά της ΑΕΚ να απειλήσει, όταν ο Μπλάνκο βρήκε με σέντρα στην περιοχή του ΠΑΟΚ τον Σκόκο, η καρφωτή κεφαλιά του οποίου πέρασε άουτ.Με το «καλημέρα» στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ έγειρε αποφασιστικά την πλάστιγγα υπέρ της. Στο 48ο λεπτό ο Νάτσο Σκόκο γέμισε με φάουλ και ο Δέλλας με κεφαλιά-ψαράκι παραβίασε την εστία του Κρέσιτς για το 0-1.